Připravujeme

  • Tradiční koncert
    Zámecká Kaple sv. Kříže, Slavkov u Brna
    24.11.2019 15:00 hod

více ...

Nejnovější fotogalerie


Soustředění 2019
23.08.2019


Svatky pisni Olomouc
31.05.2019

více ...

Kronika


<<<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  >>>


 

Dostalíkovo sborové jaro - Velká Lhota u Dačic 2. ročník nesoutěžního festivalu pěveckých sborů

25.5.2013

Zatažená obloha při cestě do Velké Lhoty nevěstila nic dobrého.V horním kostele Evangelického tolerančního areálu, kde se festival konal, byla nepřízeň počasí znát, neboť jeho prostory byly značně prochladlé. Od dvou hodin, kdy se konaly generálky, do půl šesté, kdy jsme jako poslední přišly se svým vystoupením na řadu, jsme notně promrzly. Když i naše horkokrevná kronikářka cvakala zubama, tak to už muselo být. Na našem vystoupení to také bylo znát. Drahnou chvíli nám na pódiu trvalo, než jsme trochu rozmrzly a vlilo se nám trochu tepla do žil.

Ale pěkně po pořádku. Letošního druhého festivalového ročníku se kromě šesti tuzemských pěveckých sborů DPS Rosa aurea z Jindřichova Hradce, DPS Primavera z Brna,  KPS Festivia Chorus z Velké Lhoty u Dačic, KPS Musica Divina z Českého Krumlova, PS Smetana z Telče a našeho ŽS Mladost z Brna zúčastnil také rakouský smíšený sbor Arbeitergesangsverein Gross-Siegharts und Umgebung. Jejich účast nebyla náhodná, dirigentkou tohoto „přespolního“ sboru je totiž druhým rokem právě Mg.A Jitka Čudlá z Velké Lhoty. Hostem festivalu byla i letos paní Dostalíková, která dorazila i přes momentální zdravotní potíže.

Po oficiálním přivítání se úvodního slova ujala paní prof. Lísková, která s panem PhDr. Jaroslavem Dostalíkem a v minulosti i s naším dětským pěveckým sborem dlouhá léta úzce spolupracovala. Ocenila celoživotní uměleckou a pedagogickou činnost pana Dostalíka zaměřenou především na dětskou sborovou tvorbu. Zmínila především jeho dirigentské úspěchy, kterých dosáhl se svými dětskými sbory na domácích i mezinárodních soutěžích a festivalech.
Pak už se prostorem kostela s vynikající akustikou nesly skladby všech zúčastněných. Posluchači tohoto galakoncertu si jistě přišli na své a mohli být spokojeni nejen s žánrovou pestrostí, ale i  pěveckou úrovní amatérských sborů. V zajímavém a pestrém programu si vyslechli klasické skladby starých mistrů i moderních autorů, hudbu duchovní, úpravy lidových písní i spirituály. Dvě závěrečné skladby, které si společně zazpívaly všechny sbory,  dirigovala naše Jarmilka Jalůvková a místní Jitka Čudlá.
Festival, stejně jako vloni, sledovala porota odborníků, která závěrem zhodnotila jednotlivá vystoupení a dirigentům poradila, jakým způsobem se dále ubírat.

Teprve při bohatém večerním rautu a vínečku, který pro nás pořadatelé připravili v místní škole, jsme se aklimatizovaly na provozní teplotu, při které nám bylo opět do zpěvu.

Ten nás neopustil ani při zpáteční cestě domů. Mezi jinými jsme si s chutí zapěly i dětské songy z našich pěveckých začátků, kdy se nás pod dirigentským vedením pana Dostalíka  tísnilo na čtyřech praktikáblech k osmdesátce. Chlupaté Housenky, Chrousti, Kuřátka a další roztomilosti se kupodivu z našich hlav nevykouřily ani po desítkách let.

Přes klimatické podmínky, kterým poručit nelze, zaslouží pořadatelé Jitka a Pepa Čudlých se svým Festivia Chorem poděkování za organizaci celého festivalu. Kdo někdy zajišťoval podobné akce v amatérských podmínkách, dobře ví, jaké úsilí po organizační i finanční stránce musí vyvinout a kolik času a bezesných nocí strávit pro zdar celé akce.

 

Noc kostelů – koncert v zámecké kapli sv. Kříže, Slavkov

24.5.2013

Stejně jako muzejní noci přitahují návštěvníky v posledních letech i noci kostelů včetně jejich společenských doprovodných akcí. V rámci této akce jsme potěšily svým koncertem duchovní hudby návštěvníky naší oblíbené slavkovské zámecké kaple sv. Kříže, kde je nejen výborná akustika, ale pokaždé i skvělé publikum.

Noc kostelů si nenechal ujít ani prezidentčin jezevčík Krikri, vzorný a disciplinovaný návštěvník, který na klíně Dášiného chotě Romana s velkým zaujetím naslouchal našemu vystoupení. Byl s naším výkonem velice spokojený a kdyby mohl, s chutí by nám spolu s ostatním publikem zatleskal.

 

Brněnské muzejní noci - Koncert na Mohyle míru

18.5.2013

Květnový koncert na Mohyle míru byl doprovodnou akcí Brněnských muzejních nocí. Ve třech půlhodinových večerních blocích jsme návštěvníkům svým zpěvem příjemně zpestřily prohlídku této historické památky. Zájem o naše hudební vystoupení, ve kterém si posluchači vyslechli skladby různých žánrů a i období, byl ohromný. Na základě velkého příznivého ohlasu z minulých let, jsme letos přidaly jedno noční vystoupení navíc.

 

Istra Music Festival – Poreč

4.4.2013 – 7.4.2013Úderem čtyřiadvacáté hodiny ze 3. na 4. dubna 2013 jsme vyrazily naším dvorním autobusem fy Sonsbeek na mezinárodní hudební festival pěveckých sborů a orchestrů do chorvatské Poreče(i). Cestou přes Slovensko, Maďarsko, Slovinsko na Istrijský poloostrov jsme zažily značné proměny počasí. Slovenská mrazivá rána, mohutně zaplavené oblasti podél hungarské dálnice, sněhový poprašek ve Slovinsku i pořádnou sněhovou nadílku v Chorvatsku - zde navíc i s důkladnou hraniční pasovou kontrolou.

Po dvanáctihodinové jízdě nás proto v cíli naší cesty mile překvapilo slunečné jarní počasí se záplavou zlatého deště, barevných květinových záhonů, rozkvetlých stromů a příjemných 15 stupňů. U našeho přímořského hotelu Valamar Pinia nás vítal napuštěný bazén s azurovou vodní hladinou a rozložená lehátka zvoucí k odpočinku. Ubytování v tomto rozlehlém hotelovém komplexu bylo velice příjemné a pohodové, strava formou švédských stolů naprosto vynikající. S takovou pestrostí, rozmanitostí a množstvím jídel, salátů, sladkostí, ovoce i nápojů všeho druhu, neustále doplňovaných po celou otvírací dobu, jsme se dosud nesetkaly. Po vybalení a krátkém oddechu jsme odpoledne strávily individuálními procházkami kolem mořského pobřeží a návštěvou půvabného historického městečka Poreč, vzdáleného od hotelu pouhých 1,5 km. Před vydatnou večeří proběhla přípravná zkouška sboru na sobotní koncertní vystoupení.

Pátek byl ve znamení výletního programu. Bohužel se vyplnila předpověď počasí a od rána vydatně lilo. Zvolily jsme proto návštěvu „nedaleké“ Baredinské krápníkové jeskyně. Po hodinovém kufrování a následné telefonní navigaci nás přivítal sympatický průvodce s lahví vína. Nádherné krápníkové závěsy a zajímavá uskupení, které nás provázely při sestupu přes pět dvoran s bohatou krápníkovou výzdobou do 66 m hluboké propasti, končily na dně podzemním jezerem. Zde jsme měly možnost vidět ojedinělou turistickou atrakci - macaráta jeskynního, zvaného též lidská rybička. Tento slepý endemický obojživelník krápníkových jezer se dožívá průměrně 70 až 100 let a vydrží prý cca 10 let bez potravy. Snad tento unikátní a zcela nenápadný bílý tvoreček připomínající malého hada se čtyřma nohama přežil naši pěveckou produkci (třeba je i hluchej), kterou jsme na dně propasti věnovaly jako poděkování našemu milému a veselému průvodci. Další akce plánovaná při nepřízni počasí selhala, zamýšlené akvárium v Pule bylo mimo sezónu uzavřené. Naštěstí déšť ustal, tak jsme si mohly prohlédnout dlouhé pobřeží tohoto největšího přístavního města na Istrijském poloostrově lemované loděmi všeho druhu, historické centrum i jeho nejznámější památku – římský amfiteátr z prvního století našeho letopočtu.

Večer se konaly ve velké konferenční dvoraně hotelu Pical první festivalové koncerty. Mezi účastníky z Polska, Ukrajiny a Litvy nás zaujal český gymnaziální sbor ze Strakonic nejen nezvykle vysokým počtem zpěváků s početným mužským zastoupením, ale též zajímavou skladbou repertoáru a jeho provedením. Po návratu na hotel jsme v nočních hodinách oslavili 62. narozeniny našeho spolehlivého dopravce Jarouška, darovaná křepčící opička mu jistě udělala radost.

A máme tady sobotu a s ní dopolední generálku a akustickou zkoušku na večerní koncert, poté prohlídku historické a kulturní Poreče s jejími úzkými uličkami v srdci starého města, náměstím Marafor a architektonickou perlou ze 6. století Eufraziovou bazilikou a katedrálou, která je jednou z nejvýznamnějších církevních staveb v Chorvatsku. V 15.30 hodin se scházíme u Grand Caffee na Obala M. Tita a účastníme se slavnostního průvodu všech čtrnácti účinkujících sborů městem a jednoskladebného vystoupení na centrálním náměstí.

Večer se pak v hotelu Pical konalo naše koncertní vystoupení. Postupně se představil smíšený sbor ze Švýcarska, italský mužský sbor, smíšený sbor z Maďarska. Mezi velmi početnými tělesy čítajícími kolem stovky zpěváků působíme velmi komorně. Bylo nás pouze devatenáct, bohužel, více jak jedna třetina sboru z nejrůznějších důvodů chyběla. V ohromném sále bez akustiky byl náš početní handicap znát. I tak se posluchačům dirigentkou dobře zvolený a pestrý repertoár složený jak z děl světových autorů, tak i z českých skladeb a lidovek líbil a odměnili nás bouřlivým potleskem. Vyvrcholením večera byl mládežnický orchestr Big-Band z Polska, který svižnými populárními melodiemi a svými sólisty na bubny a dechové nástroje uvedl přítomné do varu. Zbylé sbory z Velké Británie, Ruska, Maďarska i náš Slezan z Českého Těšína plánované na závěr festivalu 7.4.2013 už neuvidíme, neboť tou dobou už budeme na cestě k domovu.

Nedělní ráno se probouzíme do nejhezčího dne celého zájezdu. „Zoncna rumpluje“, jak se v brněnském hantecu říká, a do poledního odjezdu nám zbývají ještě dvě prosluněné hodiny. Naposledy se projdeme kolem mořského pobřeží, pořídíme poslední fota a loučíme se s Porečí s písněmi na rtech, které vítr společně s vlnami unáší v dál.

Před půlnocí jsme šťastně dorazily zpět do Brna (málem bez dirigentky, kterou chorvatský celník podezíral, že je Ukrajinkou na útěku) plné krásných dojmů, bohatší o nové zážitky i zkušenost, že v tak citelném početním oslabení a nevyváženém hlasovém zastoupení je velice náročné podávat výborné výkony.

  

 

 

Tříkrálový koncert - kostel sv.Vavřince, Brno-Komín

6.1.2013

Letošní pěvecký rok jsme zahájily Tříkrálovým koncertem v komínském kostele sv. Vavřince.
Návštěvníkům zcela zaplněného kostela jsme přinesly hudební vánoční dárek, pro tuto sváteční příležitost citlivě sestavený naší dirigentkou Jarmilou Jalůvkovou.
V pestrém hodinovém programu si posluchači vyslechli vedle latinských duchovních skladeb, českých vánočních písní a koled i dva spirituály. Sváteční náladu umocnil procítěný houslový doprovod členky našeho sboru Livie Zbavitelové i vřelé průvodní slovo Zdeňky Ondráčkové.
Podle velikého ohlasu koncert Mladosti potěšil jak svojí skladbou, tak i pěveckým provedením. Jsme rádi, že naše vystoupení obohatilo návštěvníky o pěkný kulturní zážitek a chvíle plné pohody.

Děkujeme všem našim přátelům a věrným posluchačům za jejich přízeň a sympatie, přejeme úspěšný nový rok, pevné zdraví a rodinnou pohodu a těšíme se na další společné setkání při našich koncertech.

 

Internationales Adventsingen im Wiener Rathaus

2.12.2012

Vídeňská radnice, architektonický novogotický skvost z roku 1883, byla začátkem prosince místem našeho už druhého adventního koncertu ve Vídni.
Každé vystoupení mělo úplně jinou atmosféru. Zatímco v Schönbrunnu jsme zpívaly pod širým nebem přímo v centru dění vánočních trhů, koncert na vídeňské radnici měl velice důstojný a slavnostní ráz. Překvapil nás enormní zájem posluchačů. Po celé odpoledne, kdy se na pódiu ozdobeném vánočním stromečkem vystřídalo sedm sborů z různých zemí, byl nádherný slavnostní sál vídeňské radnice zcela zaplněn. Vstup byl volný, kromě vytrvalých posluchačů mohli návštěvníci volně přicházet, aby na chvilku poseděli, nasáli adventní atmosféru, vyslechli si vybraný sbor a posléze uvolnili místa dalším zájemcům.

Naše dirigentka Jarmila Jalůvková přijela se dvěma sbory. Adventní odpoledne zahajovala s dětským sborem Primavera, který se této akce s velikým ohlasem zúčastnil už loni. Protože osoba naší dirigentky je podle pořadatelů zárukou pěvecké kvality a české sbory mají obecně ve Vídni dobrý zvuk, mohla letos ke koncertování přibrat i Mladost.

Vídeňští radní kromě finanční odměny pozvali navíc oba sbory do restaurace Wienerwald na skvělý oběd. Po polévce se podával vyhlášený tradiční vídeňský „šnicl“ přes celý talíř s hranolkama, s pivkem, vínkem či minerálkou na zapití a jako dezertík teplý jablečný štrúdl. Jen těžko se nám zvedalo od stolu, abychom se odkulily do centra dění na generálku a následný koncert.

Pozorným a vnímavým posluchačům jsme zazpívaly skladby Nino Rota, Emily Crokera, G.F. Händela, vánoční koledy Adama Michny z Otradovic, vánoční písně v úpravě Milana Slimáčka, staročeskou koledu - Franusův kancionál a adventní spirituál. Poslední plánovaná skladba - černošský spirituál Babylon´s falling – se už do vymezeného a přísně hlídaného časového limitu nevešla. Škoda! Na housle doprovázela Livie Zbavitelová, členka našeho sboru, klavírní doprovod obou sborů zajišťovala Jana Balážová.
Dirigentka Jarmila Jalůvková mezi oběma koncerty vyměnila garderóbu. Na zahájení s Primaverou zvolila dlouhou večerní toaletu s třpytivým efektem na předním dílu, při našem koncertu se vyladila společně s námi do tyrkysu. Pod mladistvou černou minisukénkou zářily tyrkysové punčošky a oděv doplnila v pase stuhou stejné barvy. Když Mladost, tak mladost!

Místní pamětihodnosti, střed města, katedrálu svatého Štěpána, krásně vyzdobené výlohy a ošperkované domy jsme si letmo prohlédly hned dopoledne po našem příjezdu s průvodkyní. Po úspěšném koncertu jsme pak v podvečer navštívily proslulé vánoční trhy v rozlehlém, nádherně vyzdobeném a nasvíceném Rathausparku. Neodolaly jsme skvělému punči v originálních hrnečkách, ochutnaly speciálně kořeněné klobásky či langoše. Ostatní lákavé, ale pro nás cenově drahé suvenýry a krásně vyskládané cukrářské speciality jsme pouze obdivovaly. Na všechnu tu krásu se pozvolna snášely sněhové vločky a ozářená, slavnostně vyzdobená radnice v pozadí dodávala trhům lesk a neopakovatelné vánoční kouzlo.
Byla to prostě skvělá adventní neděle, kterou jsme si naplno užily.

 

Adventní koncert Wien-Schönbrunn

25.11.2012

Letošní vánoční koncerty zahájila Mladost ve Vídni, na vánočních trzích v Schönbrunnu.
Pod urostlým rozsvíceným stromem, s impozantním, působivě nasvíceným zámkem v pozadí, jsme v nedělní podvečer zazpívaly početným návštěvníkům pásmo vánočních koled a skladeb s vánoční tematikou. Dirigovala Jarmila Jalůvková, na housle doprovázela členka našeho sboru Livie Zbavitelová.

Na rozdíl od brněnského deštivého počasí ve Vídni vysvitlo přes den i sluníčko. Proto měla krásně udržovaná zámecká zahrada i na konci listopadu svůj půvab a přilákala k prohlídce mohutné davy zájemců a ke sportu nadržené běžce.
Naše kroky poté směřovaly k vyzdobeným prodejním stánkům s překrásnými řemeslnými výrobky, vánočními ozdobami, výrobky ze dřeva a slámy, keramikou, včelími produkty i cukrářskými specialitami. Vzduchem se nesly vůně grilovaných klobásků, pečených brambor a nejrůznějších lákavých pokrmů. Stranou našeho zájmu nezůstal ani typický rakouský punč v prodejních hrníčcích a smažené bramborové spirálky sypané do velikých papírových kornoutů.

Správnou vánoční atmosféru dotvářela hudební vystoupení zpěváků, pěveckých sborů a orchestrů, které se od 14. hodiny střídaly na vyvýšeném podiu. Naše vystoupení přišlo na řadu až po setmění, v 17 hodin, kdy byly světelné efekty nejkrásnější. Ozvučení venkovního podia nebylo nejlepší, ale snad i tak jsme Vídeňáky i ostatní návštěvníky Schönbrunnu svým zpěvem a zvoleným repertoárem mile potěšily.

Pokud se i vy chystáte tuto neděli 2. prosince navštívit vánoční trhy ve Vídni, máte možnost po horečném nákupním dni zklidnit svoji mysl ve slavnostním sále vídeňské radnice, kde budou celé odpoledne až do večerních hodin probíhat adventní koncerty s mezinárodní účastí. Účinkovat zde bude opět i náš sbor, poslechnou si nás můžete v 16.30 hod.

 

Podzimní sborová party aneb Den bezdomovců na Stránské skále

17.11.2012

17. listopadu si na Stránské skále dali dostaveníčko bezdomovci. Od 13té hodiny se postupně začali stahovat ze svých brlohů k teplu pohostinného rodinného krbu. Odložili svoje smrduté, ošumělé svršky, igelitové tašky plné drobných popelnicových pokladů, zbytků nevalných potravin a krabicového vína a s chutí usedli k pozvanému bohatě prostřenému stolu s vonícím guláškem, sekanou, mísami výborných buchet a dalších pochoutek i okolkovanými tekutinami.

Tak nějak vypadalo podzimní sborové setkání u babči na Stránské skále. Naše nejaktivnější členka  Dáša dodatečně slavila svoje narozky a překonání zdravotních problémů.
Vzorně upravená a na zimu připravená zahrada nebyla tentokrát plná pohádkových bytostí s převahou Karkulek jako posledně, ale lidí bez domova z okraje společnosti. Takové bylo totiž téma setkání a hodnotilo se jejich nejvěrohodnější zobrazení. V odlehčené formě připomínka, jak hluboko může v dnešní době člověk klesnout.
Výhra byla lákavá – vyplacená v Eurech. Jejich nejvyšší čokoládovou hodnotou byla oceněna skvěle nahastrošená zubařka Jarka, která navíc z odrbané igelitky zázrakem vykouzlila krabici úžasných makových koláčků a láhev vinného moku. Oslnila jako vždy Alča z druhého altu v ohromných dioptrických okulárech a vrstveném oděvu, pozadu nezůstal v umaštěných slamácích ani prezidentský pár Dáša s chotěm Romanem a hladovým mopslíkem.
V nepatřičném popelnicovém ohozu se dostavila rovněž tisková mluvčí Zdeňka se zkrachovalou pokladní Mirkou, pod rádiovkou skrytá Livie i ošuntělá Marta. Prapodivnou pohlavní pokrývkou z divoké šelmy se zahřívala promrzlá sólistka a trianglistka v jedné osobě - Alča ze sopránu.

Nebyla by to babča Dáša, aby nám nepřichystala nějaké překvápko. A to se jí skutečně podařilo. Všechny totiž svojí účastí překvapila naše bývalá dirigentka Katka Duchoňová – Mašlejová se svým prvorozeným synkem Pavlíčkem. A to byl také důvod, abychom si společně na videu připomněly famózní slovenské koncertní turné z roku 2005 do jejího rodiště Stropkova, velice srdečné a vřelé přijetí Katčiných rodičů, místních občanů i kněží tamějšího chrámu, úžasnou atmosféru a zcela zaplněné koncertní sály jak ve Stropkově, tak i v Košicích a Bardějově.

Následoval letošní dokument z červnového Mezinárodního pěveckého festivalu v Alta  Pusteria, velkolepého setkání 85ti sborů z 19ti států světa v majestátních italských Dolomitech.

Naše babča je nezmar, známá svou pracovitostí nejen na svém obydlí. Kromě okrasného jezírka přistavěla i jednu cimru, a tak jsme v maximálním pohodlí a teploučku mohli (včetně pár mužských elementů) do pozdních večerních hodin sledovat další vybraná dokumentární cédéčka z našich koncertů, zájezdů, soustředění a různých setkání, která tato dobrá žena vlastnoručně natočila, zpracovala, suprově ozvučila a vtipně otitulkovala. Jak to ta ženská dělá, je nám záhadou.

Dášence moc děkujeme za skvělé sobotní posezení, bohaté pohoštění a především za vynikající dokumentární archivní práci, kterou pro Mladost zcela nezištně vykonává a uchovává na věky! K tomu, aby byla i nadále stejně produktivní a fit, ji jistě dopomohou i thajské masáže, které od nás dostala darem.

 


<<<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  >>>