Připravujeme

  • Podzimní koncert
    Kostel sv. Cyrila a Metoděje, Bílovice nad Svitavou
    20.11.2022 18:00 hod

více ...

Nejnovější fotogalerie


Soustředění
20.08.2022


Hrad Spilberk
18.12.2019

více ...

Kronika


<<<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  >>>


Bílovickými lesy s posezením u Vernerů

10.1.2015

První sborovou akcí letošního roku nebyl koncert, nýbrž  procházka bílovickými lesy. Účast trochu ovlivnila značná nemocnost a přiznejme si, i ranní nevlídné počasí. Svou přítomností nás naopak poctila naše emeritní sbormistryně Jája, která neváhala dorazit až z Mladé Boleslavi, aby si po vánočním hodování společně s námi protáhla údy, pročistila plíce a pokecala, co nového ve sboru. Odměnou odhodlaným a vytrvalým účastníkům bylo nakonec nádherné slunečné počasí s teplotami na leden nadmíru vysokými. Svižnou tříhodinovou vycházku zvlněným lesním terénem vedl Roman, manžel naší místopředsedkyně Dáši. Zablácení až po kolena, ale růžolící a vyhládlí jsme poobědvali ve výletním restaurantu Sokolovna v Těsnohlídkově údolí. Následně jsme se, už jen my ženské, pokochaly uměleckými díly v místní Galerii Alfa a nakoupily milé drobnůstky pro potěšení.

Škoda jen, že nás musela kvůli náhlé nevolnosti předčasně opustit Jitka.

Pak už naše cesta vedla od řeky Svitavy ostře vzhůru do Vernerovic vlastními silami zbudovaného hnízdečka v zalesněné stráni s parádním výhledem na okolní hvozdy. Kafčo, vínečko a výborný štrúdl se šodó, kterým nás paní domu pohostila, nemělo chybu. Obdivovaly jsme také Romanovy šikovné ručičky a hned prakticky otestovaly kvalitu nově zhotovené dvoupatrové vysunovací válendy. Zatímco jsme okny sledovaly nádherný západ slunce nad bílovickými lesy, Jáju  pro změnu uchvátilo rehabilitační autotrakční lehátko, na kterém se přikurtovaná hlavou dolů pohodlně uvelebila. Protože v této poloze setrvávala drahnou dobu, měly jsme obavy, aby vínko, štrúdl i polední oběd neopustily její útroby. Mládí ovšem snese všechno.

Děkujeme Vernerům, kteří převzali výletní i potravinový patronát nad celou touto povedenou akcí a navíc nás obdarovali praktickým dárkem do domácnosti -  kuchyňským dřevěným prkénkem vlastní výroby. Byl to vskutku vydařený den!   

 

 

 

 

 

 

 

 

Lužánky - rozlučka s naší dirigentkou Jájou aneb Dirigentská štafeta

22.11.2014

Poslední veřejný koncert s naší odcházející dirigentkou MgA. Jarmilou Jalůvkovou  proběhl s velikým úspěchem v září v našem oblíbeném, historií opředeném Slavkově u Brna. Tato listopadová sobota byla věnována rozlučkovému vystoupení s posezením pro naše rodinné příslušníky, kamarády, známé a bývalé členy sboru. Konalo se v bývalém Pionýrském domě v Lužánkách, kde mnohé z nás jako děti v roce 1956 se sborovým zpěvem pod taktovkou dirigenta Jaroslava Dostalíka začínaly. Jak příjemné, že jsme se po desítkách let opět sešli ve starých známých prostorách. Naštěstí nemáme čas duševně stárnout, neboť do našich řad našla cestu nová mladá líheň - jak dirigentská, tak i pěvecká. A tak my holky, co spolu zpíváme, zažíváme nejen umělecké úspěchy, ale také všelijaké ulítlé mimopěvecké aktivity. A to nás není pět, ale rovnou pětatřicet!

Toto pětihodinové setkání bylo pojato rodinně, v přátelském a veselém duchu. Koncert sboru byl rozdělen do dvou částí, prolínán byl úsměvnými epizodami z našeho sborové života, jak ho v průběhu let zachytila na celuloidový pásek naše nejaktivnější členka sboru -  kameramanka, fotografka, dokumentaristka, strážkyně webových stránek a k tomu plně funkční trojnásobná babča Dáša Bednářová. Vybrat z nepřeberného množství filmového materiálu dvakrát dvacetiminutový sestřih, byl i pro Dášu heroický výkon, kterému věnovala desítky hodin. Sedm let s Jájou se nedá jen tak lehce vtěsnat do čtyřiceti minut. Vyhledat ty nejlepší, nejvtipnější a nejkomičtější situace byla práce nad hlavu.

Aby mělo setkání tu pravou rodinnou atmosféru a naši drazí po nevšedním uměleckém duchovním zážitku nestrádali ani po tělesné stránce, připravily jsme pro naše nejmilejší bohaté občerstvení vlastnoruční výroby i s uvítacím přípitkem a dobrým vínečkem.     

Program koncertu byl stejný jako ve Slavkově, žánrově pestrý a rozmanitý. Jarmilka jeho přípravě a nácviku věnovala tolik osobního volna a dojíždění z nového působiště, jako bychom měly vystupovat na mezinárodním soutěžním festivalu. Nic neponechala náhodě a rozloučila se s námi, hosty i Brnem ve skvělé formě. Aby souhra sboru a klavírního doprovodu byla naprosto dokonalá, vybrala si za korepetitorku přítelkyni, spolužačku z konzervatoře a JAMU MgA. Šárku Bartošovou.

V polovině koncertního vystoupení došlo na předávání dirigentské štafety. Jája svému mladému nástupci Standovi Smočkovi slavnostně předala taktovku i s návodem, jak jí lze v praxi použít i k udržení sborové kázně a pořádku a následně ho v pokleku pasovala novým dirigentem Mladosti. Přidala i nezbytnou dirigentskou výbavu, bez které se žádný začátečník mezi tolika babami neobejde – mj. i plácačku rumu a lexaurin. Až dosud se Standa mile usmíval. Poté už ho Jája vhodila do jámy lvové, aby se se sborem porval sám. Vybral si k bleskovému nácviku a dirigování dvě parádní skladby a uspěl s nimi jak u sboru, tak i posluchačů.

Závěrečné skladby patřily opět Jáji. Následoval obrovský aplaus, a pak už  nezbytné loučení. Nejprve jí přišli popřát s kytičkou a čtyřručně zahranou klavírní skladbou dva její bývalí žáci z Hudební školy Radky Chmelové, kde hře na klavír vyučovala. Jménem rodinných příslušníků předal dirigentce nádhernou růži i s polibkem náš velký fanda, pravidelný koncertní návštěvník a roztleskávač pan Ondráček. Následně jsme slavnostně pokřtily naše nové CD, které jsme pod Jájiným dirigentským vedením natočily o prázdninách ve Slavkově u Brna. Pak už přišly na řadu sborové dary – veliká kytice, partitura Jájiny srdeční skladby Šalvěj od Zdeňka Blažka na velkoformátovém ručním papíru s našim věnováním, obrazová koláž fotek z našich akcí, tři exkluzivní DVD ze života sboru a Jájiných dirigentských začátků v Mladosti a konečně velký kufr v nádechu tyrkysu – naší sborové barvy. Teď už se nás Jája nikdy nezbaví, i na cestách budeme vždy s ní.

Ohromné překvapení přišlo i z druhé strany. Obdarovány jsme totiž byly i my. Jája každé z nás darovala nádhernou plátěnou tašku na noty s různobarevným potiskem a názvem sboru, prostírku pod šálek i s vonným čajem a v obálce úžasné osobní poděkování s dojemnými slovy plné chvály za nádherně prožitá léta v Mladosti nejen profesní, ale též kamarádská. Byla to slova tak milá, při kterých se draly slzy do očí.

Uvnitř tašky jsme nalezly ještě jedno veselé překvapení – noty s velice vtipným textem příznačně nazvaným Mladosťácká. Na jednoduchou melodii písně Prší, prší složila Jája úžasně legrační a přitom realistický obraz o15 slokách z našich pěveckých zkoušek, kde jsme sebe i s humorem popisované situace dobře poznávaly. Píseň zakončila rozlučkovou chytlavou slokou, kterou nelze neocitovat: „Od teď velí sboru koček atraktivní Standa Smoček, Jája žezlo předává, z Boleslavi nám mává.“ Hned jsme si tuto hymnu i s publikem (které rovněž obdrželo text) zapěli a hurónsky se všemu  zasmáli.

A to ještě nebylo všechno, obdarování nebralo konce, byl to zkrátka předčasný Ježíšek. Každá z nás navíc obdržela balíček voňavých, doma pečených a nádherně zdobených perníčků s vlastním jménem ozdobně vepsaným cukrářskou polevou. Jája nás dostala! Bylo to velice milé a dojemné. Udělala nám ohromnou radost. Za všechny krásné dárky moc děkujeme jak Jáji, tak i jejím blízkým.

Přátelského posezení byl přítomen i Jájin vyvolený Tomáš, který nám dirigentku odloudil do Mladé Boleslavi, sympatičtí rodiče s tetou z dalekého Frýdku-Místku - naši dobří známí, kteří nám od samého začátku moc fandili a při každém shledání vždy dopovali doma zhotovenými laskominami, obětavá mladší sestra a šikovní synovečci. Objevil se i profesor obou dirigentů na JAMU Lubomír Mátl, asistentka dirigentky na našich slavkovských soustředěních Markéta Ottová, za Unii českých pěveckých sborů František Nantl. Zavzpomínat přišli i naši bývalí členové Lenka, Alenka, Alča, Míla, Iva, Arnošt, Igor, Jirka …

Pak se jedlo, pilo, hodovalo. Než třiadvacátá hodina odbila, propuklo bujaré veselí, vzpomínání, další super promítání. Jája poté usedla za klavír a na řadu přišly pro změnu lidovky. Standa hbitě přisedl a společně čtyřručně váleli po klaviatuře na lidovou notečku a naše nejmladší ročníky se u procítěných popěvků ladně i vnadně vlnily v rytmu. Byla to rozlučka, jak se patří!

Milá Jájo, děkujeme Ti za sedm krásných a plodných let, které jsi s námi strávila. Byla to léta plná tvůrčího ducha, mladistvého elánu, radosti z koncertování, všeobecné pohody i veselí a přitom velmi úspěšná pro Tebe i sbor. Dvoje prestižní sbormistrovské ocení na tuzemském i mezinárodním poli, čtyři stříbrná a poslední zlaté pásmo pro sbor hovoří za vše. Nesmírně si vážíme Tvých uměleckých kvalit i osobního přístupu, děkujeme za vše, co jsi pro sbor vykonala i s námi vytrpěla. Budeme na Tebe rády vzpomínat nejen po odborné stránce, ale i ryze osobní, kdy mezi námi věkový rozdíl nehrál žádnou roli. Bylo nám s Tebou hrozně fajn, byla jsi zkrátka jednou z nás.

Přejeme Ti hodně štěstí, moře lásky a pohody v osobním životě. Ať v nové životní etapě najdeš kromě krásného rodinného zázemí i profesní naplnění na poli uměleckém.

 

Mladost s novým dirigentem Stanislavem Smočkem

4.11.2014

Po odchodu naší velmi úspěšné dirigentky  MgA. Jarmily Jalůvkové, která během sedmiletého působení v Mladosti obdržela dvě prestižní sbormistrovská ocenění a sbor  pod jejím uměleckým vedením získal v letech 2010 a 2011 v silné mezinárodní konkurenci čtyři stříbrná pásma v kategorii ženské sbory, duchovní hudba a lidová píseň a v roce 2012 zlaté pásmo v kategorii dívčích a ženských sborů, jsme řešily dilema, co dál.

Nabízelo se spojení s Vachovým sborem moravských učitelek s talentovanou dirigentkou Martinou Kirovou. Možná by Brno získalo nové, početně silné a kvalitní ženské pěvecké těleso, ale současně by oba sbory přišly o svou integritu, které se ani jeden sbor nechtěl vzdát. VSMU, který v současnosti  působí v komorním složení, o svou stoletou tradici, Mladost se svou početnější členskou základnou si zase zakládá na obnovení pěvecké činnosti po více než  třicetileté pauze, kdy jako bájný Fénix znovu vstala z popela a opět úspěšně vklouzla do amatérského pěveckého světa v podobě smíšeného a později ženského sboru. Je to jistě rarita. Spojuje nás nejen láska ke sborovému zpěvu, ale i dávné letité prožitky a přátelství.

Rozcházely jsme se i repertoárově. Zatímco VSMU sází na tematické oblasti hudby a  propojení koncertů s profesionálními sólisty, orchestry, či jinými sbory, Mladost je zvyklá na samostatné koncerty se stylově i žánrově rozmanitým a pestrým programem - od duchovní hudby a polyfonie starých mistrů, přes skladby českých a světových klasiků, madrigaly, světové spirituály, až po tvorbu současných autorů a úpravy lidových písní naší i zahraniční provenience. Naše koncerty byly vždy koncipované tak, aby byly přitažlivé nejen  pro odbornou veřejnost, ale i laické posluchače, při zachování kvality pěveckého provedení.

V tomto duchu chce pokračovat i nový dirigent Stanislav Smoček, který přes své mládí není v hudebním světě žádným nováčkem. Tento vystudovaný varhanář i varhaník (který ovládá i hru na klavír, keyboard, harmoniku či cembalo) a současný student dirigování sboru na JAMU u prof. Mátla, má za sebou řadu samostatných úspěšných varhanních koncertů a hře na tento královský nástroj vyučuje v přerovské Základní umělecké škole. Má zkušenosti s dirigováním  přípravného a korepeticí hlavního sboru Vocantes a je aktivním organizátorem hudebního života v místě svého bydliště.

A co je důležité pro náš sbor - nechce bořit lety nastudovaný repertoár a přetvářet ho k obrazu svému, ale chce na  něm stavět a pokračovat v započatém díle. Mladost je ostatně zvyklá  pracovat  pod vedením mladých, začínajících dirigentů, kteří vždy do sboru vnesli nový svěží vítr, nové techniky a poznatky i oživení repertoáru. A tentokrát to bude navíc i mužský element. Jsme rády, že Mladost žije dál a bude vám svým zpěvem přinášet radost i v budoucnu.

 Tak tedy, jedeme dál s novým dirigentem Standou Smočkem!

 

 

Slovinsko – český koncert – Sál Milosrdných bratří

25. 10. 2014

V sobotu 25. 10. 2014 se uskutečnil v Brně, v Sále Milosrdných bratří společný koncert tří sborů, Vachova sboru moravských učitelek, našeho sboru Mladost a zahraničního hosta, Domžalského komorního sboru ze Slovinska.

Koncertní sál byl příjemně zaplněn lidmi, které lákal krásný hudební zážitek. Koncert sám pak byl rozdělen do dvou částí, oddělených krátkou přestávkou, v níž se mohli posluchači i účinkující občerstvit v přilehlých prostorách. V první části koncertu jsme pod vedením dirigentky Martiny Kirové s Vachovým sborem moravských učitelek zazpívaly společně secvičené skladby. Úvodní skladba Beata Dei Genitrix od Jiřího Laburdy navodila příjemnou, poklidnou atmosféru. Další dvě skladby z cyklu Missa Brevis od Zdeňka Lukáše, Kyrie a Gloria byly zejména pro náš sbor ojedinělým zážitkem, neboť sbor doprovázel tenorového solistu Petra Karase. Následovaly tři skladby českého skladatele Zdeňka Blažka z cyklu Čtyři dvojzpěvy pro ženský sbor a klavír, Studená rosenka, Červené jablůško a Dybych já věděla. Poslední dvě skladby, Věneček od Zdeňka Lukáše a Bodaj by vás vy mládenci od Eugena Suchoně,  patří mezi oblíbené součásti našeho repertoáru a v podání dvou ženských sborů čítajících přes 35 žen, byly  jistě silným zážitkem pro posluchače. V druhé části koncertu zazpíval své pásmo lidových písní, pocházejících ze Slovinska a nejbližšího okolí, Domžalský komorní sbor. Jejich vystoupení bylo velmi profesionální, přitom však nepostrádalo nadšení a lásku ke zpěvu. Rychlejší dynamické písně střídaly líbezné skladby, což činilo program zajímavý pro posluchače přesto, že většina posluchačů nerozuměla slovům zpívaných písní. Klavírní doprovod v průběhu naší části koncertu zajišťovala Jana Balážová a slovem koncert provázel předseda Slovinsko-české společnosti Jiří Matyášek a místopředsedkyně Vachova sboru moravských učitelek.

Koncertem  však tento večer nekončil. Společně s hostitelským sborem a zahraničním hostem jsme se zúčastnily rautu. Raut jsme si připravily svépomocí a byl opravdu bohatý. Myslím, že každý z nás si vybral a že jakékoliv obavy o nedostatečné množství jídla byly zcela zbytečné. Po první sklence vína se rozproudil hovor (zejména v rámci jednotlivých sborů), po druhé tanec (zejména kolový, párový i figurální pro jednotlivé tanečnice) a poté i družba (zejména s muži z Domžale). Jazykové bariéry i případný ostych zmizely. Byl to krásný večer, na který si rády vzpomeneme a který jistě v podobě jednotlivých zkazek vejde do dějin našeho sboru.

Děkujeme všem návštěvníkům koncertu za skvělou atmosféru, kterou všem účinkujícím vytvořili. V neposlední řadě také děkujeme hostitelskému Vachovu sboru moravských učitelek, který nás k tomuto koncertu jako hosta pozval.

 

Jarmila Jalůvková s prestižní Cenou UČPS „sbormistr–junior“

28.9.2014

S velikou hrdostí dáváme na vědomí široké hudební veřejnosti, že naše dirigentka Jarmila Jalůvková obdržela od Unie českých pěveckých sborů prestižní Cenu „sbormistr-junior“ za uplynulý rok 2013. Cenu  převzala 28.9.2014 na slavnostním ceremoniálu v pražském Hlaholu. Toto národní sbormistrovské ocenění se uděluje mladým dirigentům do 35 let za jejich výrazné umělecké úspěchy a mimořádné výkony v interpretační oblasti.

Radujeme se společně s ní, neboť jak nám naše Jája v děkovných řádcích psala, nezískává cenu pouze ona, ale celý sbor. Neexistoval by totiž žádný dirigent, nebýt  zpěvuchtivých sboristů.  Je to pro nás pro všechny ohromná satisfakce za hodiny poctivé a úmorné práce ve zkušebně a na pódiu.

 

Slavkovská derniéra – zámecká kaple sv. Kříže

21.9.2014

V neděli 21.9.2014 se uskutečnil ve Slavkově u Brna, v zámecké kapli sv. Kříže náš poslední samostatný koncert se současnou dirigentkou Jarmilou Jalůvkovou. Jak už bylo řečeno, stěhuje se do Čech, které teď budou jejím novým domovem.

Kaple byla zaplněná do posledního místečka, zpřístupněná byla i oratoř a pro poslední návštěvníky musely být narychlo doplněné židle i na přilehlé chodbě. Jako vždy bylo zpívání v těchto nádherných prostorách krásným uměleckým zážitkem pro obě strany. Dirigentka připravila zajímavý a pestrý program, který posluchače nadchnul a jak se nám později svěřili, místy běhal i mráz po zádech. Působivé skladby starých mistrů Rachmaninova, Händela, Lindy Spevacek, Marenzio… střídaly světové tradicionály a spirituály.

Poslední třetina byla věnována českým skladatelům a úpravám lidovým písní. Vedle Leoše  Janáčka, Petra Ebena, Zdeňka Blažka, Zdeňka Lukáše a Jiřího Laburdy zazněla i arr. Ivana Hrušovského a Jaroslava Dostalíka. V tomto bloku sbormistryně přizvala k hostování Vachův sbor moravských učitelek s dirigentkou Martinou Kirovou. Pod jejím dirigentským vedením jsme společně zazpívaly čtyři skladby. Klavírní doprovod v průběhu celého koncertu zajišťovala Jana Balážová. Sólistkou našeho sboru byla Dáša Vernerová. Průvodním slovem provázela tradičně Zdeňka Ondráčková. Závěrečná svižná slovenská lidovka upravená Eugenem Suchoněm už zase byla pod taktovkou naší Jarmily Jalůvkové. Posluchači byli předvedeným koncertem nadšeni a vyžádali si přídavek.

Kytice byly rozdány a bouřlivý aplaus nás vyprovázel až do šaten. S mnohými návštěvníky jsme se poté znovu setkaly u sladké tečky koncertního odpoledne, na výborném dortíku v místní cukrárně Style Cafe. Konec sladký, všechno sladké. Snad to bude platit i v našem případě. Teď jen budeme čekat, jak to s vedením našeho sboru dopadne. Bylo by škoda, kdyby roky usilovné práce na budování našeho zajímavého a rozmanitého repertoáru měly přijít vniveč.

Děkujeme všem návštěvníkům našeho koncertu za skvělou atmosféru, kterou nám vytvořili. Z jejich reakce bylo vidět, že se jim koncert moc líbil a mile jim zpříjemnil sváteční nedělní odpoledne.

 

Soustředění ve Slavkově 2014

20.8. – 24.8.2014

Letošní soustředění ve Slavkově u Brna máme zdárně za sebou. Že se každoročně může konat v této krásné historické lokalitě, vděčíme naší obětavé člence Iči Zykové. Opětovně zajistila super ubytování v tělocvičně integrované školy, zkoušky v útulném DDM i stravování v nedaleké Zámecké vinárně. Bohužel, našeho Ducháčka - Ilču skolily v polovině srpna vysoké teploty, musela tak strávit soustředění v posteli pod duchnou. O to větší díky celého sboru si za skvělou organizaci zaslouží.

Scénář čtyřdenního pobytu je pokaždé stejný. Od 9 do 21 hodin probíhal usilovný pěvecký nácvik s přestávkami pouze na oběd a večeři. Místní vyhlášená cukrárna Style Cafe jistě zaznamenala v tuto dobu vyšší poptávku po kávičce a výtečných zákuscích, stejně jako vinotéka na náměstí vyšší obrat. Ženy, víno a zpěv patří přece k sobě a lahodný dortík k tomu není na závadu. Počasí nám zůstalo nakloněno. Nesužovala nás žádná úmorná vedra jako v předchozích letech, tak jsme se mohly v příjemném klimatu nerušeně věnovat nácviku nových skladeb pro nastávající sezonu a otevřenými okny dětem na přilehlém pískovišti písněmi zpestřit hry na prolézačkách. S dělenými zkouškami naší dirigentce Jáji pomáhala stejně jako loni šikovná Markétka, absolventka dětského sboru Primavera, která má v současnosti za sebou bakalářské státnice a pokračuje v magisterském studiu hudebního oboru na VŠ. Vedla si znamenitě, patří jí náš obdiv a dík.

Kromě nácviku nových a oprašování pozapomenutých skladeb jsme též dotočily rozpracované CD, oslavily spoustu narozenin našich členek narozených v prázdninovém červenci a srpnu. A že jich bylo! Pod vedením úči Jitky jsme se nejen zasmály, ale i durdily při nočních hrátkách čtyř družstev, které soutěžily v různých disciplinách společenské hry Aktivity.

Letošní soustředění bylo přece jen trochu odlišné a panující lehké napětí bylo znát. Po sedmi krásných a velmi úspěšných letech odchází naše mladá dirigentka Jarmila Jalůvková za hlasem svého srdce na sever středních Čech. Je nám to moc líto, ale chápeme to. Každá životní etapa si žádá svoje a musí být v daném čase upřednostněna. A v Jájině případě platí ono známé rčení: „ Když nejde Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi.“ Zatím se ale neloučíme. Než se definitivně rozhodne o našem dalším osudu a budeme předány do nových dirigentských rukou, je Jája ochotna po nějakou dobu za námi k nácviku dojíždět.

Co se týče studijního repertoáru, nebyl letos tak rozmanitý jako v letech minulých. Zaměřen byl výrazně na tvorbu domácích skladatelů. Tematicky byl věnován především skladbám Zdeňka Lukáše a souboru úprav moravských lidových písní Zdeňka Blažka. Souviselo to s budoucností našeho sboru. Páteční odpoledne nás totiž navštívila Martina Kirová, dirigentka Vachova sboru moravských učitelek a v budoucnu možná i naše, která rozpracované skladby výrazově dokončila k obrazu svému. Skladby zazní ve společném podání obou sborů na zářijovém koncertě ve Slavkově a koncem října v konventu Milosrdných bratří v Brně. Jak námluvy s naším sborem dopadnou, ukáží následující měsíce. Naší Jarmilce moc děkujeme, že i v této přelomové době se nám na soustředění věnovala s maximálním nasazením.

Srdečně zveme všechny naše příznivce, a slavkovské zvlášť, na náš poslední samostatný koncert pod dirigentským vedením Jarmily Jalůvkové, který se uskuteční v neděli 21.září 2014 v 15 hodin ve Slavkově u Brna, v zámecké kapli sv. Kříže.

Koncerty ve Slavkově jsou naší srdeční záležitostí. Nádherné prostředí zámecké kaple, skvělá akustika a v neposlední řadě báječní posluchači, kteří nás vždy nabudí novou energii a utvrdí v přesvědčení, že rozdávat zpěvem radost, má smysl.

Moc se na Vás těšíme!

 

Festival sborového umění Jihlava 2014

7.6. - 8.6. 2014

Na pozvání festivalového výboru jsme se počátkem června zúčastnily 57. ročníku jihlavského Festivalu sborového umění, který se konal pod záštitou ministra kultury ČR, hejtmana Kraje Vysočina a primátora statutárního města Jihlava. V rámci doprovodného programu jsme vystoupily spolu s dalšími pěveckými sbory na přehlídkovém koncertním odpoledni na Masarykově náměstí. Vzhledem k zaměření  festivalu na Rok české hudby zazněly v našem tradičně pestrém programu i úpravy lidových písní a skladby českých a slovenských autorů. Tropické počasí a azurově modrá obloha bez jediného mráčku nás provázely nejen během vlastního koncertu, ale po oba víkendové dny, které jsme v Jihlavě strávily. Ubytovány jsme byly v příjemném hotýlku Villa Eden, v klidné vilové čtvrti nedaleko centra. Protože se náš koncert konal na samém začátku pobytu, užívaly jsme si v klídku a pohodě atmosféru festivalového víkendu i rodinný opušťák.

Festivalové koncerty probíhaly už od pátku na více místech Jihlavy. Během sobotního dopoledne v Domě kultury soutěžily komorní sbory, odpoledne a večer patřil osmi přehlídkovým sborům a vítězům soutěžního klání. Zpestřením festivalu bylo vystoupení dvou výborných zahraničních sborů - Appassionato Targoviste z Rumunska a  komorního sboru IPavska Vipava ze Slovinska. Těmto zahraničním hostům byl vyhrazen i závěrečný nedělní dopolední koncert v Parku Gustava Mahlera. V úmorném vedru jsme je přišly svou účastí podpořit..Odměnou nám byl profesionální výkon a skvělý umělecký zážitek.

Po následném útoku na zmrzlinové stánky a prohlídce Jihlavy z vyhlídkové věže či z předzahrádky místní kavárny jsme při zpáteční cestě k domovu navštívily starobylou Třebíč. Prohlédly jsme si historické stavby, unikátní staré židovské město s udržovaným hřbitovem a v doprovodu průvodkyně i baziliku sv. Prokopa, která se jako jedna z mála dochovala z původního benediktinského kláštera. Nakonec jsme v přilehlé chrámové bylinné zahrádce rozverně sklonily svoji hlavu k modré šalvěji, přesně tak, jak zpíváme v naší stejnojmenné repertoárové písni, aby nás nic netrápilo a nebylo nám smutno. A opravdu, chvilička povídání se šalvějí a hned nám bylo veseleji. Naše dokumentární fota jsou toho důkazem.

Zvláštní poděkování za účast na jihlavském festivalu si zaslouží naše dvojnásobná mamča Evka, která i přes svůj třetí, vysoce požehnaný stav nenechala sbor na holičkách.

 

 

 

Brněnské muzejní noci 2014 – koncert na Mohyle míru

17.5.2014

V posledních letech se stalo pěknou tradicí, že v rámci doprovodných programů Brněnských muzejních nocí pravidelně koncertujeme na Mohyle míru. I letos jsme pro noční návštěvníky připravily tři půlhodinová vystoupení s velice pestrým programem. Posluchači si mohli vyslechnout jak skladby starých mistrů Tomáse Luise de Victoria , G. F. Händela. F. Schuberta a dalších, tak i českých skladatelů Leoše Janáčka, Petra Ebena, Zdeňka Blažka, Petra Řezníčka, dále madrigaly, spirituály i úpravy lidových písní.

Příjemným zpestřením večera bylo houslové vystoupení teprve osmileté Terezky Kokešové (žačky  ZUŠ Jar. Kvapila v Brně pod odborným vedením naší Livie Zbavitelové), která přítomné ohromila 1.větou Sonatiny op.100 Antonína Dvořáka.

 

Koncert duchovní hudby Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Vranov u Brna

9.2.2014

Odpolední vytrvalý déšť dával tušit, že účast na našem podvečerním koncertě duchovní hudby  ve vzdáleném Vranově u Brna nebude taková, na jakou jsme v poslední době zvyklé. Jestliže v Brně silně pršelo, tady na kopci už nádherný, turisty často vyhledávaný kostel Nanebevzetí Panny Marie bičoval studený vítr a ledové sněhové vločky.

Program našeho koncertu v chladných prostorách tohoto svatostánku byl stejný jako předešlou neděli v brněnském Komíně. I tady jsme otužilým a přes nepřízeň počasí odhodlaným návštěvníkům poděkovaly za účast dvěma přídavky.  Že se koncert přítomným líbil, svědčí mezi jiným i děkovný email pana Jozefa Spačeka, který napsal naší dirigentce Jarmile Jalůvkové následující:

 Chcem sa Vám poďakovať za dnešný zážitok pri počúvaní vášeho koncertu. Nech Vás Boh žehná. Veľmi si cením vaše talenty.“

Taková odezva je pro nás velkou motivací v další hudební  činnosti. Rozdávat lidem radost skrz hudbu, je naším největším přáním.

 


<<<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  >>>