Připravujeme

  • Podzimní koncert
    Kostel sv. Cyrila a Metoděje, Bílovice nad Svitavou
    20.11.2022 18:00 hod

více ...

Nejnovější fotogalerie


Soustředění
20.08.2022


Hrad Spilberk
18.12.2019

více ...

Kronika


<<<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  >>>


Absolventský varhanní koncert Stanislava Smočka

27.4.2016

Večer 27. dubna 2016 se katedrála sv. Petra a Pavla rozezněla skvostnými tóny slavné Toccaty  pařížského varhaníka a skladatele Eugéne Gigouta. Touto výjimečnou skladbou francouzského mistra zahájil náš dirigent Stanislav Smoček svůj absolventský varhanní koncert, kterým zakončil svá studia na brněnské konzervatoři pod pedagogickým vedením Mgr. Heleny Vodičkové.
Protože Standa souběžně studuje na JAMU obor dirigování sboru, přizval ke spoluúčinkování na tomto koncertě i náš pěvecký sbor Mladost a ženský komorní sbor Gloria Brunensis (dá se říci „dceřiný“ pěvecký sbor z poslední Dostalíkovy líhně) vedený Natalií  Chirilenco.  Spojené sbory pod Standovou dirigentskou taktovkou a s varhanním doprovodem Jitky Jelínkové zpestřily a umocnily pěveckým provedením skladeb mistrů C. Cascioliniho, Z. Kodályho, K. B. Kopřivy, G. P. Palestriny a F. M. Bartholdyho celý program absolventského koncertu.
Následovala působivá a náročná varhanní díla Maurice Duruflé – Scherzo, op. 2 a Regina Coeli, op. 64 - Marcela Dupré. Skvěle zahraný a úžasně vygradovaný závěrečný varhanní Chorál E dur Césara Francka, hlavního reprezentanta francouzské romantické školy, potvrdil nesmírný hudební talent našeho dirigenta.
Velice náročný absolventský koncert, kdy Standa musel přípravu rozdělit na vlastní hru na varhany a pěvecký nácvik nových skladeb obou sborů a při samotném vystoupení pak střídavě rozložit koncentraci mezi dvě odlišné profese - hru na nástroj a dirigování, dopadl znamenitě. Moc blahopřejeme!
Po nesčetných gratulacích následoval na faře bohatý raut, který byl poděkováním pedagogickému sboru, účinkujícím, přátelům a rodičům.
 
Rádi bychom touto cestou poděkovali ženskému komornímu sboru Gloria Brunensis, že jsme si mohli při tak významné události společně zazpívat a jejich sbormistryni Mgr. Natalii Chirilenco za cenné rady.

 

Za štrúdlem k Vernerům z Obřan do Bílovic

23.1.2016

Dámy, které měly čas a chuť, vyrazily v sobotu za poledne pod vedením „prezidentky sboru“ Dáši Vernerové na krátkou zimní procházku z Obřan do Bílovic. Tentokrát cesta nevedla z gury do gury jako posledně, ale zasněženou krajinou pěkně po rovině podél řeky Svitavy. Zimní idylka jak vyšitá! Čerstvě napadený sníh a poletující sněhové vločky byly eldorádem pro doprovodné psí mazlíčky – Jiřčinou fenku švýcarského ovčáka Wiki a Vernerovic Welsh Corgi Pembro Fifinku.

První zastávkou byla nově zrekonstruovaná Obecní hospoda v Bílovicích, kam následně dorazily i ostatní, které volily trasu po kolejích. Po výborném pozdním obědě a lahodném dezertíku jsme s plným žaludkem stoupaly místní zkratkou za řekou po strmém, sněhem zavátém schodišti vzhůru k lesu na Hradisko, do útulného příbytku Dáši a jejího chotě Romana. Tam už nás čekal tradiční, vynikající jablečný štrúdl s vanilkovým přelivem. Paní domácí se moc povedl, jeden kousek zkrátka nestačil. V příjemné atmosféře u krbu jsme pak strávily zbytek sobotního dne.
Opušťák od rodiny na tuto každoroční sborovou akci dostala tentokrát i doktorka Eva, dlící momentálně na nekončící mateřské dovolené. Během své „dovči“ stihla totiž postupně přivést na svět hned tři potomky. S potěšením jsme mezi sebou přivítaly naši exsbormistryni Jáju, dnes již šťastně vdanou mladou paní, která neváhala dorazit mezi své bývalé ovečky až z Mladé Boleslavy.  Byla jako vždy usměvavá, v pohodě a navíc v radostném očekávání! Moc jí změna stavu slušela!

Zatímco Roman odhazoval venku sníh, probraly jsme všechny ženské záležitosti a nastávající mamce se dostalo rad a poučení nejen knižních, ale především z úst nejpovolanějších. Hlavní slovo měla naše zasloužilá trojnásobná matka, která se po letech odloučených od sboru potřebovala nejvíce vypovídat. Nestačily jsme prodiskutovat zdaleka všechno, čas uběhl strašně rychle a vlak, bohužel, nepočká. Děkujeme Vernerům za jejich pohostinnost a příjemně strávené odpoledne a podvečer. 
Tak zase za rok, snad v početnější sestavě!


 

Tříkrálový koncert - kostel sv. Mikuláše, Veverské Knínice

10.1.2016

Letošní koncertní sezónu jsme zahájili velice zdařilým Tříkrálovým koncertem v kostele sv. Mikuláše ve Veverských Knínicích. Repertoár byl podobný tomu vídeňskému, doplněn byl navíc varhanními skladbami v podání Jiřího Langa, který nás rovněž doprovázel i na klávesy. Sólem se blýskla ve skladbě „Z Betléma se ozývá“ v aranžmá našeho dirigenta Dáša Vernerová. Posluchače zaujal i sólový projev samotného sbormistra Stanislava Smočka v dalším vlastním aranžmá skladby „Gloria in excelsis“.
V malém, ale zcela zaplněném kostelíku se nám krásně zpívalo, příznivá odezva publika moc potěšila. Velice jsme ocenili pohostinnost místních činitelů, kteří pro nás připravili bohaté občerstvení i něco tekutého na zahřátí hlasivek. Organizačně koncert zajišťovala Jitka Langerová, i jí patří náš dík.
Divácky podpořit nás přijela také naše členka Věrka Vyskočilová, která je v současné době na mateřské a pěvecké dovolené, se svým chotěm a roztomilou tříměsíční dcerkou Barborkou.

 

INTERNATIONALES ADVENTSINGEN Wiener Rathaus - Festsaal

28.11.2015

Již potřetí byl náš pěvecký sbor pozván do Vídně k účinkování na mezinárodním adventním koncertě, který se každoročně koná v překrásném reprezentačním sále tamní radnice. Zatímco posledně jsme s bývalou dirigentkou Jarmilou Jalůvkovou vystupovaly o zlaté neděli těsně před Štědrým dnem, letos si nás naopak návštěvníci Vídně mohli v těchto nádherných prostorách radničního sálu vyslechnout na samém začátku adventu. V našem programu zazněly nově nastudované české a moravské koledy, vánoční skladby v úpravách našeho současného sbormistra Stanislava Smočka a působivá díla světových mistrů E. Crockera, N. Rota, G. F. Handela, L. Marenzio, T. Albinoni a C. Casciolini. Na klavír nás doprovázela Martina Kirová.

V listopadovém sobotním odpoledni se vedle nás a Vachova sboru moravských učitelek posluchačům představily pěvecké sbory z Itálie, Německa, Kanady a USA.

S ohledem na mezinárodní politickou situaci a teroristické útoky v Paříži jsme měli obavy, zda se letošní adventní koncerty v rakouské metropoli vůbec uskuteční a jaká bude účast. Ta ovšem předčila očekávání a zcela zaplněný obrovský radniční sál beze strachu aplaudoval všem zúčastněným pěveckým tělesům. Jen vánoční strom na trzích před radnicí solidárně zářící v barvách francouzské trikolóry připomínal nedávnou tragédii.

Prohlídku nazdobeného centra města a vyšňořeného vánočního trhu jsme tradičně zakončili výborným punčem a na památku si odnesli adventní hrníčky s novým vánočním motivem.

 

Soustředění ve Slavkově 2015 v havajském duchu

19.8.2015 – 23.8.2015

Byly jsme zvědavé, jaké bude letošní soustředění s novým, mladým dirigentem Standou, na jeho souznění se sborem i s dámami dříve narozenými. Zkrátka, jak si bude mladý chlap rozumět s tolika ženskýma nejen po umělecké stránce. Obavy nebyly na místě, nás má prostě každý rád!
Našeho „supermana“ nikterak nezaskočilo společné ubytování na žíněnce v tělocvičně ZŠ, stravování ve školní jídelně, ani to, že jsme s ženskou přesilou suverénně okupovaly i pánské toalety.
Přes den se v Dětském domě pilně pracovalo, večery už Standa nehrotil, byly v naší režii. Protože na programu nácviku byly kromě zcela nových skladeb i takové, které už jsme kdysi před dávnými lety zpívaly, šel nácvik poměrně lehce. Kamenem úrazu byla tentokrát intonace, ze záhadných důvodů jsme intonačně soustavně klesaly. K děleným zkouškám si dirigent přizval na pomoc dalšího mladíčka, studenta konzervatoře Jirku Langa.  Tomu svěřil do péče protřelé alty.  Nutno však konstatovat, že byly pozorné a snaživé, nácvik pod Jirkovým vedením bezpečně a s díky zvládly. O víkendu nás přišla navštívit a zavzpomínat na předchozí suprová soustředění exsbormistryně Jája.  Aby tu nebyla zbůhdarma a nevyšla ze cviku, věnovala se odpoledne sopránům a nacvičila s nimi jednu z nových skladeb. V neděli pak proběhla v zámecké kapli akustická zkouška na zářijový koncert, který se v těchto nádherných prostorách uskuteční 20. 9. 2015 v 15. hodin. Přijďte si nás poslechnout, všichni jste srdečně zváni. Těšíme se na vás.

Soustředění není jen o zpěvu, patří k němu pochopitelně i zábava.  Ta letošní, inspirovaná žhavým tropickým počasím, se nesla v havajském duchu. Pod vedením Jitky, nastávající mamči  Věrky a jejich pomocné družiny proběhl v sobotu zábavný HAWAI VEČER, jehož součástí byla i volba královny večera – alias mocné Pelé, matky země, havajské bohyně ohně a vulkánů. Nic jsme neponechaly náhodě a připravily si adekvátní kostýmy. Obnažená těla, pestrobarevné havajské věnce a třásňové  sukénky, svěží květy ve vlasech. Po úvodním huhu koktejlu jsme společným tancem  hula-hula přivítaly staronového hromovládného boha Lono alias Standu Smočka v pestrobarevné havajské košili a slaměném sombreru. V následujících zábavných a tanečních soutěžích proběhl vlastní konkurs na bohyni, která měla být nejkrásnější, nejvýřečnější, nejmrštnější, nejinteligentnější, pohotová a kreativní. Neskutečnou výdrž v tanečních kreacích a břišních tancích předvedla především Alenka z druhého sopránu, dále zubařka Jarka a v rudém vyzývavém hávu temperamentní Vlasta. Toto trio vydrželo křepčit několik hodin v kuse. Prokázaly tak nejen pěvecké kvality, ale i taneční vlohy. Hlavní slovo při výběru té nejlepší měl vedle vážených poradců pochopitelně bůh Lono. Nenechal se poblouznit mladými, svůdnými těly a odvážnými kreacemi, vsadil na jistotu a bystrý úsudek a královnou večera se stala a jeho sympatie si získala s hořícím ohněm v těle, láskou v duši, vnitřní sílou a energií Alča z druhého altu. Vyvolený božský pár si na znamení vzájemných sympatií vyměnil pohlavní pokrývky. Květinový věnec získal Lono, slaměné sombrero pokrylo zase hlavu oduševnělé Pelé.  Bláznivý večer se vydařil, skvěle jsme se odreagovali a parádně vyblbli.

Nezbývá než poděkovat dirigentu Standovi za jeho nasazení, trpělivost i shovívavost, a taky za to, jak úžasně mezi nás zapadl, Jirkovi za obětovaný čas a odvahu, Jáji, že na nás nezapomněla, Dáši za super fotodokumentaci nejen ze soustředění a filmové zpracování veškerých našich aktivit, a pochopitelně naší obětavé Ilči, která celé soustředění skvěle zorganizovala a perfektně zajistila.


 

Prvorepubliková párty na Stránské skále

30.6.2015

Poslední sborová zkouška před prázdninami proběhla ve veselém duchu u babči Dáši na Stránské skále. Předepsaný byl vstup v prvorepublikovém úboru. Mnohé dámy žel z těchto dobových oblečků  značně povyrostly, ale těm kostýmovaným to velice slušelo. Potěšilo nás, že až z  Mladé Boleslavi za námi vážila cestu naše bývalá sbormistryně Jája, na značkách byli i dvorní zájezdoví řidiči Jaroušek s dcerou Silvou ve vysoce požehnaném stavu (dnes už šťastnou maminkou pořádného cvaldy Pavlíka). S menším zpožděním dorazil na párty i dirigent Standa se svou dívkou a krabicí luxusních muffinek. Stoly se prohýbaly jídlem a pitím, psí strážci domu byli v pohotovosti a loudili. Bylo veselo jako vždy. V podvečer vzplál tradiční táborový oheň, vůně opékaných špekáčků se nesla po širokém okolí. O zábavu bylo postaráno až do pozdních nočních hodin. Moc Dáši děkujeme za poskytnutý azyl a zajištění celé skvělé akce. Byl to suprový začátek prázdnin a dovolených. Už teď se těšíme na srpnové soustředění ve Slavkově.

 

Dostalíkovo sborové jaro Velká Lhota u Dačic

30.5.2015

Koncem května jsme se zúčastnily 3. ročníku festivalu Dostalíkovo sborové jaro, který se od roku 2011  pořádá  každým druhým rokem ve Velké Lhotě u Dačic na počest hudebního pedagoga, dirigenta, zakladatele našeho sboru PhDr. Jaroslava Dostalíka, jenž celý svůj život zasvětil především dětskému sborovému umění. Díky manželům Čudlým z Velké  Lhoty, kam pan Dostalík v posledních letech života rád jezdil a tuto lokalitu si oblíbil, byla naplněna jeho představa o konání zdejšího nesoutěžního festivalu pěveckých sborů, kde se budou setkávat zpěváci a dirigenti,  předávat si vzájemně svoje zkušenosti a fundovaní odborníci z oboru pak svými radami  přispívat  ke zvyšování kvality  pěveckého projevu. 

V horním kostele Evangelického tolerančního areálu se posluchačům představilo šest velice kvalitních  sborů napříč pěveckého spektra. Hostem festivalu byla paní Halířová, blízká spolupracovnice pana Dostalíka, která mu v minulosti pomáhala s hlasovou výchovou malých zpěváčků. Po uvítacím slově Pepy Čudlého, zpěváka a manžela dirigentky místního sboru, odpolední koncert zahájil pořádající komorní sbor Festivia Chorus se sbormistryní a klavíristkou Jitkou Čudlou. Následoval další komorní sbor Domino Tábor, náš ženský sbor Mladost s dirigentem Standou Smočkem a klavíristou Jiřím Langem, Českobudějovický dětský pěvecký sbor Canzonetta, ženský sbor Gloria Brunensis, složený z absolventek a bývalých členek Dostalíkovy dětské Primavery, vedený Natalií Chirilenco. Sborovou přehlídku úspěšně završilo početné smíšené Pěveckého sdružení Campanula Jihlava. Byla radost vyslechnout si krásu sborového zpěvu všech zúčastněných těles, která byla umocněna skvělou akustikou kostela. Byl to pěvecký svátek pro posluchače i účinkující.

Potěšilo nás opětovné setkání s naší bývalou sbormistryní Jarmilou  Jalůvkovou, která byla letos  nominovaná do nesoutěžní poroty, a navíc se úspěšně zhostila i dirigování jedné ze dvou společných skladeb všech sborů.

Spontánní společný zpěv lidovek poté zazněl i při závěrečném rautu a vínečku v základní škole, který pro účastníky festivalu připravil pod vedením Jitky a Pepy, našich osobních přátel, domácí sbor Festivia Chorus.

 

Brněnská muzejní noc 2015 - koncert na Mohyle míru

16.5.2015

Naše každoroční květnové vystoupení na Mohyle míru patří již tradičně k oživení Brněnských muzejních nocí. Ve třech půlhodinových blocích si návštěvníci tohoto monumentu mohli vyslechnout pod dirigentským vedením Stanislava Smočka a za klavírního doprovodu  MgA. Jaroslavy Kynclové poutavé skladby starých mistrů od 14. století až po současnost, díla duchovní i světská, skladby různých žánrů i období. Úvodní koncert byl zpestřen houslovým vystoupením devítileté Terezky Kokešové, žákyně ZUŠ Jar. Kvapila v Brně, druhý blok pak čtyřmi písněmi brněnského ženského kvarteta maminek na mateřské „Jen tak“ .
Krásný, teplý večer vylákal na prohlídku tohoto historického objektu i na hudební doprovodný program spoustu návštěvníků. Kupodivu nejpočetnější, nejvřelejší a potleskem nešetřící posluchači byli právě ti úplně poslední – předpůlnoční. Moc nás potěšila následná emailová pochvala jednoho z posluchačů, pana Víta Janiše, doručená na adresu sbormistra a předsedkyně sboru tohoto znění: „Vážení, chci Vám tímto poděkovat za krásné vystoupení v Mohyle míru v rámci muzejní noci. Bylo to kouzelné, ještě teď mám husí kůži... Přeji mnoho úspěchů.“
A to je nejkrásnější ocenění, kterého se nám mohlo dostat.

 

Smutná zpráva – poslední rozloučení s Naďou Kocmanovou

5. května 2015

5. května 2015 jsme se v Obřadní síni brněnského krematoria naposledy rozloučily s naší milou, skromnou kamarádkou, jednou ze zakládajících členek našeho sboru Naďou Kocmanovou, která 28.4.2015 v nedožitých 69 letech podlehla těžké nemoci. Milovala hudbu a moc ráda zpívala. Velice jsme obdivovaly její houževnatost a odhodlání, s jakým v doprovodu své dcery Sylvy docházela i přes svoje vážné zdravotní potíže na zkoušky. Budeš nám, Naďko, chybět. V našich vzpomínkách však zůstáváš stále s námi.

 

Ústav sociální péče pro zrakově postižené v Brně - Chrlicích

Charitativní koncert 11.2.2015

Letošní koncertní sezonu jsme zahájily v Ústavu sociální péče pro zrakově postižené v Brně –Chrlicích. Tamní obyvatelé náš sbor už dobře znají, charitativní koncerty zde míváme každoročně. Jedinou změnou byla osoba dirigenta, místo Jarmily Jalůvkové se posluchačům představil nový mladý sbormistr Stanislav Smoček. Pod jeho dirigentským vedením zazněly skladby různých žánrů i období od 16. století po současnost. Nechyběly ani úpravy lidových písní a jeden spirituál. Na klavír nás doprovázela MgA. Šárka Bartošová, slovem tradičně provázela Zdeňka Ondráčková.

Koncert se vydařil, souhra nového dirigenta se sborem byla výborná. Kromě upřímného potlesku jsme byli za náš výkon odměněni i drobnou sladkostí.

S bývalou dirigentkou Jájou jsme i přes velkou vzdálenost jejího současného bydliště neustále v kontaktu. Potěšila nás svou přítomností i na tomto koncertu.

 

 


<<<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  >>>